Alcarràs (2022)...75%

14.01.2023

Někdo psal na ČSFD, že film funguje jako pocta zemědělskému způsobu života. Mě se naopak na tu řekněme enviromentálně-existenciální rovinu filmu zaměřit moc nedařilo, protože vykreslení rodinných vztahů bylo "přehlušující" cokoli jiného (respektive vykreslení hlavní postavy autoritativního "kreténa", kolem kterého všichni okolo chodí po špičkách, masírují mu záda a ego, místo toho, aby ho poslali někam).

Vlastně se autorce podařilo neuvěřitelné - abychom to příkoří tomu "chudákovi" zemědělci, který přichází o půdu, vlastně přáli. A ta závěrečná scéna, kde dojde ke kácení broskvoní, byla doslova zadostiučiněním (takovou doslovnou tečkou za tím, jak on v úvodu zničil "skrýš" dětem a teď se mu dostává podobného zacházení). Vlastně je to celkem geniální snímek v tom, že nás nutí zamyslet se nad podmínkami pro "malé zemědělce", ale zároveň je film sám o sobě kritikou tradičního patriarchálního způsobu života na venkově.

Zážitek ze sledování počínání toho velmi nepříjemného pána byl o to nepříjemnější, že se film strašně vlekl (po hodině jsem měla pocit, že už sedím v kině minimálně dvě hodiny :-D).

Celkově...75%

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky